ÖVRIGT / Diverse / Tidskrifter 5806046
*
nr 580 6046
Tidskrifter
inbundna årgångar (3 st) av Svensk Form: 1932, 1933, 1934
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:32:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/4 15:32:04
1
1.700 kr
27/4 16:12:58
2
1.000 kr
27/4 16:13:22
2
1.200 kr
27/4 16:13:46
2
1.500 kr
27/4 16:14:02
2
1.800 kr
27/4 18:27:53
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: inbundna årgångar tidskrifter
-
6019 Bordstabletter
4 st, Engelska jaktmotiv, 40x30 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:52
-
6238 Bricka
Alessi. Diameter: 48 cm
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:42
-
5177 Bricka
Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. A..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:21
-
6018 Brickor
3 st, Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Längd: 60 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:46
-
6188 Coasters
för flaskor, 4 st, Skultuna, botten i trä, försilv..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:07
-
6056 Golvlykta
Smide, saknar glas & el. Höjd: 160 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:38
*
Tidskrifter
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6046
Tidskrifter
inbundna årgångar (3 st) av Svensk Form: 1932, 1933, 1934
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/4 15:32:04 | 1 | 1.700 kr |
27/4 16:12:58 | 2 | 1.000 kr |
27/4 16:13:22 | 2 | 1.200 kr |
27/4 16:13:46 | 2 | 1.500 kr |
27/4 16:14:02 | 2 | 1.800 kr |
27/4 18:27:53 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: inbundna årgångar tidskrifter
-
6019 Bordstabletter
4 st, Engelska jaktmotiv, 40x30 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:52 -
6238 Bricka
Alessi. Diameter: 48 cm
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:42 -
5177 Bricka
Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. A..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:21
-
6018 Brickor
3 st, Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Längd: 60 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:46 -
6188 Coasters
för flaskor, 4 st, Skultuna, botten i trä, försilv..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:07 -
6056 Golvlykta
Smide, saknar glas & el. Höjd: 160 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:38